Bülbülü Öldürmek (To Kill a Mockingbird)

0
The following two tabs change content below.

Rümeysa Erdoğan

Latest posts by Rümeysa Erdoğan (see all)

“Avukatlar bir zamanlar çocuktu bana kalırsa”

Bülbülü Öldürmek kitabı okunması gereken kitaplar listesinde sürekli görmüş olduğum ama okuma konusunda geciktiğim bir kitaptı. Özellikle benim gibi hukukçuların okuması gereken kitaplardan olduğu vurgulanıyordu. “…Onunla ilgili bir gerçeği görmeni istiyordum, gerçek cesaretin ne olduğunu görmeni istiyordum, gerçek cesaretin eli tüfekli bir adamla ilgisi olmadığını. Daha başlamadan yenildiğini bile bile başlamak ve her ne pahasına olursa olsun sonuna kadar devam etmek olduğunu…”

‘…”Ben de öyle düşünmüştüm.” dedi sonunda. Senin yaşındayken. Yalnızca tek bir tür insan varsa, o zaman niçin geçinemiyorlar? Hepsi birbirine benziyorsa, niçin özel bir çaba harcayarak birbirlerini aşağılıyorlar. Scout galiba bir şeyleri anlamaya başlıyorum. Galiba Öcü Radley’in bunca zamandır evden çıkmamasını anlamaya başlıyorum. Dışarı çıkmamak istediği için içerde kalıyor.’

Yukarıdaki alıntılarda olduğu gibi kitap gerçekten bir başyapıt değerinde ve ABD’de aldığı yüzyılın en iyi kitabı sıfatını sonuna kadar hak ediyor. Yazarı Harper Lee, yakın zamanda Bülbülü Öldürmek ‘in ( To Kill a Mockingbird ) devamı niteliğinde olacak “Go Set a Watchman” adında yeni bir kitabının çıkacağını duyurmasına rağmen “Bülbülü Öldürmek”, yazarın tek romanı. Ama yazar tek bir kitapla adını edebiyat dünyasına kazımayı başarmış. Kitabın 1962 yılında aynı isimle filmleştirilmiş. Gregory Peck’in Atticus Finch karakterini canlandırdığı film aynı anda sekiz dalda aday gösterildiği Akademi Ödülleri’nde “en iyi erkek oyuncu”, “en iyi sanat yönetimi” ve “en iyi uyarlama senaryo “ödüllerini kazanmış. Hala yaşayan 88 yaşındaki Harper Lee’nin bu başarısına rağmen aşamadığı büyük bir sorunu var: telif hakkı sorunu.7 yıl önce hasta olduğu bir dönemde kendisine ölen eski yayın temsilcisinin damadı olan Samuel Pinkus tarafından imzalatılan telif belgeleri yüzünden haklarını kullanmada problem yaşıyor. Yazar, geçtiğimiz yıl Samuel Pincus’a açtığı davayı kazanmasına rağmen Pincus’un şirketinin kitap üzerinden gelir elde etmeye devam etmesi üzerine hukuk mücadelesine devam ediyor. Kitap siyahilerle beyazların ayrımının yoğun bir şekilde yapıldığı yılları bir kız çocuğunun gözünden anlatıyor. Annesini hatırlamayan, avukat babası ve abisiyle yaşayan bir kız çocuğu. Babaları Atticus bir avukat ve kitapta onunlar ilgili sürekli olarak vurgulanan şey çocukların kendi doğrularını kendilerinin bulmasını istemesi. Ve yaşadığı zor hayatına rağmen o dönemki babaların aksine soğukkanlılığını koruyan ve yumuşak başlı bir kişilik. Kitapta dikkat çeken bir başka karakter daha var. Çocukların Öcü Radley olarak nitelendirdiği hiçbir şekilde dışarıya çıkmayan Bay Radley. Radley’le kitabın sonuna doğru tanışıyoruz. İnsanların yaptıklarından dolayı hiçbir şekilde dışarı çıkmıyor Bay Radley.

Kitabın çoğu sayfasında Scout’un gözünden çocukluk yılları anlatılıyor. Ama kitabın bence en vurucu kısmı Tom Robinson’un yargılandığı mahkeme bölümü. Bu bölümün bu kadar önemli olmasının en büyük sebebi insanlığın en büyük günahlarından olan ırkçılığa ışık tutulması. Tom masum ve iyi kalpli bir insan olmanın bedelini ödüyor bu bölüm ve devamında. Sadece zenci olması sebebiyle. Masum olması herkesçe bilinmesine rağmen jüri adaleti uygulama yerine toplum tepkisini çekmemek adına en ağır cezayı veriyor ona. Masum bir insana idam… Avukat olan Atticus ve beraberindeki çok az insan bu adaletsizliğe tepki koyuyor ve bu yönünden sadece zenci birini savunmasından dolayı zenci budalası olmakla yaftalanıyor. Bu süreci Scout ve abisinin masum bakış açılarından izliyoruz. Henüz kirlenmemiş ve insanların kötü yönlerinin henüz farkında olmayan Scout ve abisi sadece renk farkının bu denli sonuçlar doğurmasına anlam veremiyorlar. Ve diğer insanların buna sessiz kalmasına. Beni etkileyen bir diğer bölüm ise Scout okulda yaşadığı ve anlam veremediği olay: Hitler’in Yahudilere yaptıkları karşısında üzüntüsünü dile getiren öğretmeninin düştüğü çelişki.”Jem, nasıl böyle Hitler’den nefret edersin de sonra dönüp kendi ülkendeki insanlara bu kadar çirkin davranırsın?” diyerek tepkisini dile getiriyor Scout. İnsanlığın bu büyük sorununu o küçük aklıyla kavrayarak büyüklere utanmaları gereken bir ders veriyor.

Bülbülü Öldürmek, klasik roman görünümünde olmasına karşın gerçek sorunlar üzerine gerçekçi bir dille eğilen kitap arayanlar için ideal ve bence ölmeden önce okunması gereken kitaplar arasında önemli bir yere sahip.

Paylaş

Yazar Hakkında

Yorumlar kapalı.