Gençlerin Rol Modeli: Erbakan MALKOÇ

0

Mülakat: Büşra MULLAOĞLU

Ardahan’ın Dengeli Köyü’nde doğmuş olan Erbakan Malkoç 11 çocuklu bir ailenin ferdidir. İlkokul ikinci sınıftan dörde geçmiş ancak maddi imkânsızlıklardan dolayı okula devam edememiştir.

 

Erbakan Malkoç’u yokluk ve sıkıntılarla dolu bir çocukluk dönemi sonrası zorluklarla daha fazla mücadele etmek zorunda kaldığı bir gençlik dönemi takip etmiştir.

 

Avrupa’nın en iyi otomobil tasarımcısı ödülünü alan Erbakan Malkoç, 1992 yılında 20 m2 gibi bir alanda,özel araç tasarımında dünya markası olmak gibi büyük bir hedefle Dizayn Vip firmasını kurmuştur.

 

Mühendisler ve uzman ekipler tarafından Türkiye’de üretilen özel araçlar, Türkiye ve dünya tarafından çokfazla ilgi görmektedir.Aynı zamanda üretilen bu tasarım araçlar Almanya,İngiltere,Fransa ve İtalya başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesine ihraç edilmektedir.

 

Genç Barış ailesi olarak gençlere rol model olmayı hedefleyen Erbakan Malkoç ile yaptığımız keyifli sohbeti sizler için derledik.

 

Erbakan Malkoç kimdir, kendinizden biraz bahseder misiniz ?

 

Ben, Erbakan Malkoç olarak tavşanım ve tavşan tektir.Herzaman söylüyorum iki tavşan kovalayan ikisini de kaçırır.Benim hayat felsefem tamirci çıraklığından,kalfalığa daha sonra ustalık ve kendi atölyemi kurma şeklinde olmuştur.

Bunun dışında herzaman bir şeyleri istemişimdir.İstemediğimiz an çay bile içemeyiz.Ben bir şeyi yapmak istiyorsam onu gerçekten önce istemem gerekiyor sonra onun için gerçek manada mücadele etmem gerekiyor.Çünkü başarı mutlak surette zorluklarla mücadele zanaatıdır.Yani başarı çok para kazanmak değildir.Benim en büyük özelliğim mücadele ruhumun çok iyi olmasıdır.Tüm bunlara ek olarak başarımdaki en büyük neden ise çok fazla çalışmamdır.

 

Çalışmak dışında, hayallerinin peşinden giden biri olarak bize hayallerinizden bahseder misiniz?

 

Eski dönemlerdeki yokluk insanı herzaman mücadele etmek zorunda bırakıyor. Hayal aslında tam olarak ne olduğunu bilmediğimiz bir şey. Hayal insanın olduğu yerle gitmek istediği  yerin arasındaki mesafedir.İlk başta benim hayalimde çırak olmak vardı.Yani başladığımda buraları hiç hayal etmiyordum. Hayal hedefe dönüşmediği zaman hiçbir işe yaramıyor.Hedefe dönüştürmek için de o hedefi yola çıkarmak, onunla birlikte takılmamak ve çok çalışmak gerekiyor.

 

Bu başarı serüveninizde ailenizin özelliklede babanızın size nasıl bir katkısı olmuştur? Babanız sizin için bir rol model midir?

 

Benim babam çiftçiydi,köylü bir insandı ama ufku ve vizyonu çok farklıydı. Bana 9 yaşında hayattaki en önemli iki şeyi anlattı: 1. itibarlı olmayı, 2.dost sahibi olmayı.Babam bu iki şeye sahip olursam gerçekten dünyevi olarak hiçbir sıkıntımın olmayacağını söyledi.Ben de bunu kendime örnek aldım.Çıraklığımdan bu yana birçok isimle çalıştım.Hayatım boyunca hiçbir isimle benim ihtilafım bile olamaz.Oyüzden itibarlı olmak çok önemli bir şey ve ben babamı herzaman kendime örnek almışımdır.

 

Sizi şirket olarak farklı kılan şeyler nelerdir?

 

Bizi işimizde farklı kılan 3 ana özelliğimiz vardır. Zamandan ve mekandan bağımsız tasarımlar yaparız. Bunları dünyanın en iyi el işçiliğiyle üretmeye başlarız ve dünyanın en iyi teknolojisiyle bu araçları donatırız.Biz diğerlerinden farklıyız çünkü biz var olan değil var olmayan tasarımlar yaparız.Kullandığımız teknolojide herzaman diğerlerinden farklı olmuştur. Biz otomobillerle herzaman konuşuruz.

 

Liderlik kavramı size ne anlam ifade etmektedir?

 

İnsanlar liderlik kavramını gözlerinde çok büyütüyorlar.Benim liderlikte iki algım vardır: 1.önceliği hızlı değiştirmek, 2.çözüm odaklı olmak. Eğer bu iki özelliğe sahipseniz lidersiniz.Kendisine liderlik yapamayan bir insan bir ekibe liderlik yapamaz.Önceliği hızlı değiştirmek nedir? Şimdi bizim şirketimizde  birçok olay oluyor,olayı bir kenara bırakıp çözümüyle ilgilenirim.Bir kişi mutlak surette lider olmak istiyorsa bu iki özelliğe sahip olmalıdır.

 

Kendinize yatırım yapar mısınız başka bir deyişle kendinizi geliştirir misiniz ?

 

Ben ilkokul mezunuyum.Bunu neden söylüyorum biliyor musunuz? Genelde bizim ülkemizde üniversite mezunu olmayınca siz cahilsiniz ifadesi kullanılıyor. Aslında cahil, konumuna göre davranmayan insandır. Sizin ne olduğunuz çok önemli değildir. Önemli olan o olduğunuz pozisyondaki durumunuzdur. Biz olduğumuz pozisyonu gerçekten iyi değerlendiriyoruz ve bunun hakkını vermeye çalışıyoruz.Bu arada ben birçok üniversiteye konferansa giden bir insanım.Üniversite gençliğinin rol model aldığı ve dinlemekten keyif aldığı bir insanım.Üniversite mezunu olmak çok önemli ama altı dolu da olmalı.Bizim en büyük sorunumuzda aslında tam olarak şudur: yarım iş yapmak.Yarım asla tam olamaz.Bu arada artık ilkokul mezunu değilim.Üniversite okuyup ve yüksek lisans da yapmak istiyorum.Ben herzaman kendimi geliştirmeye devam eden bir insanım. Şunu unutmamak gerekir kendini geliştirme konusunda 2 önemli şey vardır:1.bir insanın bir günü diğerine eşit olmamalıdır, 2.zenginlik kavramı.Eğer bir insan ihtiyacından fazlasına sahipse o insan zengindir.

 

Bundan sonraki hayatınızda Erbakan Malkoç olarak ne yapmak istiyorsunuz ?

 

Ben Erbakan Malkoç olarak bu dünyaya iz bırakmak istiyorum.Bunu da yaptığım şeyin en iyisini yaparak başarmalıyım.Eğer siz iz bırakmışsanız diğer ülkedeki insanlar bunu duyarlar ve sizden  ürün almaya başlarlar.Girişimciliğin en önemli üç ayağı: üretmek, değer katmak ve ülkeyi mutlu etmektir.Benim en büyük hedefimde bu üç unsuru  gerçekleştirmektir.

 

Son olarak biz gençlere hangi tavsiyelerde bulunursunuz ?

 

Bunu her gittiğim üniversite ve konferanslarda söylüyorum ve burada da söylemem gerekirse; gençler herzaman rol model olmalılar.Yaptıkları bir işi en iyi şekilde yapıp o işin rol modeli olmalılar.

Paylaş

Yazar Hakkında

Genç Barış

Yorumlar kapalı.