Samsung Galaxy S6 (Edge) ve HTC One M9 İnceleme

0
The following two tabs change content below.
Enes Süheyl Karataş

Enes Süheyl Karataş

Akademi Direktör Yrd. at GBİ Genel Merkez
Batı'nın aklı Doğu'nun ruhu
Enes Süheyl Karataş

Latest posts by Enes Süheyl Karataş (see all)

Mart ayının başında Barcelona’da düzenlenen etkinliklerde 3 yeni akıllı telefon paylaşıldı. Bunların ikisi Samsung’un S6 ve S6 Edge’i ve diğeri HTC’nin One M9’u. Amaan ne gerek vardı zaten hepsi olmuş 8-10 çekirdek, uçmuş kaçmış, bunların hepsi pazarlama, kapitalizmin oyunu seslerini duyar gibiyim ancak demeyin öyle. Hoş şeyler olmuş. Bu sene çıkan telefonlarda çeşitli noktalarda önemli farklılıklar göreceğiz. Çünkü akıllı telefon pazarında rekabet iyice kızıştı. Tüm telefon üreticileri neredeyse eksiği olmayan telefonlar çıkarmaya başladılar ve bir şekilde tüketiciye kendi ürettiklerinin daha farklı ve daha iyi olduğunu göstermek zorundalar. Peki, nedir bu üç yeni telefonun farkı? Aşama aşama bildiklerimizi paylaşalım.

resim 2

Tasarım

Samsung’un S6’sına baktığımızda firmanın plastik telefon geleneğinden vazgeçip, iPhone 4’le tanıştığımız ön ve arka yüzünün camla, kenarların ise metal alüminyum ile sarılı tasarımıyla karşılaşıyoruz. Bu yeni görünüşün gerçekten de beni etkilediğini söyleyebilirim çünkü o kadar plastik telefonun üstüne Samsung’dan böyle hoş bir atılım beklemiyordum. Üstüne bir de bu telefonu almışlar 6.8mm yapmışlar. Tasarım konusunda Samsung’a opera izlerken kullandığımız alkışı hediye ediyorum. HTC ise beni hayal kırıklığına uğrattı. Yani hiç mi değişmez kardeşim bir telefon? Siz bu creative direktörlüğü neye çalıştırdınız koca bir sene? Kamerası geliştiği için o bölgelerde bir büyüme, ufak düzenlemeler olmasa bir öncekinin tamamen aynısı olacak. Tasarım açısından HTC’ye boyun devrilsin diyorum.

Performans

14nm üretim teknolojisiyle üretilen 8 çekirdekli ve 64 bit destekleyen Exynos 7420 işlemcisi, Mali-T760 grafik işlemci, 3GB LPDDR4 RAM ve Samsung’un yeni geliştirdiği hızlı eMMC dâhili depolama birimiyle beraber radikal bir donanım tercihi yapan Samsung, Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge ile hız konusunda epey iddialı. Qualcomm’un 8 çekirdekli Snapdragon 810 ile bizlere el sallayan One M9, 64 bit desteğine ve 3 GB RAM’ ve 32 GB dâhili depolama alanına sahip. Ayrıca microSD kart ile bu hafızayı 128 GB’a kadar arttırmanız mümkün kılınmış. Yetim kalmasın bu telefon da performans konusunda epey iddialı. Zaten performans konusunda telefon devlerinin amiral gemileri arasında performans açısından pek bir fark yok. Çünkü hepsi turşusunu aynı turşucudan alıyor. Ancak Samsung Snapdragon 810’un ısınma sebebiyle bu konuda da değişikliğe giderek Exynos işlemcisiyle farkını koyuyor ve performans testlerinde bu işlemciyle bir adım öne geçiyor. Ayrıca bu işlemci Snapdragon 810’a nispeten %20 daha az şarj yiyor. Ha, kardeşim ben telefonu elime aldığımda bir şey değişecek mi diye soracak olursanız, hayır hepsi hızlı ve kasma yapmaz. İçin rahat olsun bunların hepsi kapitalizm derim.

Kamera

f 1.9 diyafram açıklığına sahip yeni geliştirilen lenslerin kullanıldığı Galaxy S6’larda arka tarafta 16 megapiksel, ön tarafta ise 5 megapiksellik bir kamerayla karşılaşıyoruz. Arka kamera 4k, ön kamera ise 1080p video çekebilme özelliğine sahip. HTC ise arka kamerada ultrapixel teknolojisini bırakarak 20 megapiksellik bir kamera ve ön kamerada 4 ultrapiksellik bir kamerayı bizlere sunmuş. Arka kamerası ile 4k video çekebilen One M9, ön kamerasındaki ultrapiksel teknolojisiyle çok iddialı selfie’lere imza atacak gibi duruyor. Ayrıca arka kamera lensini safir camla koruyarak ben kaliteli telefon yaparım diye bağırmış.

Ekran ve Batarya

HTC tıpkı One M8 modelinde olduğu gibi 5 inç büyüklüğündeki ekran ile geliyor. 1920 x 1080 piksel çözünürlüğündeki bu ekran Super LCD3teknolojisini kullanıyor. Galaxy S6’lar ise 5.1 inç büyüklüğünde ve 2K çözünürlüklü AMOLED ekranlarla geliyor. LED ekranlar LCD’lere göre daha canlı renklere sahip ve daha az enerji tüketiyorancak LCD ekranlar daha gerçekçi renk doygunluğuna sahip. HTC ekran çözünürlüğünü Full HD ekranda sabit tutmuş. Kâğıt üzerinde iyi olmamış gibi dursa da çıplak gözle bakıldığında 2K ve Full HDekran arasında pek de bir fark olmuyor. Ayrıca bu şekilde bizlere daha uzun bir batarya ömrü sağlıyor. HTC One M9 2840 mAh batarya ile gelmekte. Günlük kullanım için yeterli bir batarya. Galaxy S6’ya gelecek olursak, batarya konusunda “Bu ne lan?!” dedirtecek 2550 mAh bir batarya ile gelmesinden ötürü kardeşim siz kafayı mı yediniz, bu bizim neyimize yetecek, bu vatandaş nereye kullanacak bu bataryayı diye sormak istiyorum. Hem ekran çözünürlüğünü artırmış hem de bataryayı düşürmüş.

Özetle ikisi de güzel telefon ancak Samsung gayet yenilikçi davranmış. Özellikle de eğik bükük kıvrımlı tasarımıyla kalbimi çalan S6 Edge benim için bu yarışın şampiyonu konumuna rahatlıkla oturuyor. Bakalım LG G4 bize neler getirecek.

Kaynak:

www.gizmag.com

www.shiftdelete.net

Paylaş

Yazar Hakkında

Enes Süheyl Karataş

Batı'nın aklı Doğu'nun ruhu

Yorumlar kapalı.