Yazarlara Rehber

Yazarlara Rehber

Gençbarış; hukuk, politika, ekonomi, kültür-sanat gibi başlıklar altında olmak üzere Türkiye ve dünya gündemine, tarihine, ekonomisine veyahut geleceğine ilişkin konularda gençlerin fikirlerini ifade edebileceği, tematik fotoğraf ve videolar gönderebileceği, seçkin simalarla yapılan röportajların yer alacağı bir gençlik fikir platformu olarak yayına girmiştir.

Bu sitede yayınlanacak yazılar şu yazı türlerinde yazılabilecektir:

  1. Makaleler:

Argümanlarını bilimsel bir metod ile ileri sürmek isteyen, akademik kaygılar taşıyan ve tezlerini güçlendirmek adına çeşitli araştırmalar yapan arkadaşlarımızın yazı yazması gereken yazı türüdür. Burada kelime sayısı 1500- 2500 civarında sınırlandırılmasına rağmen daha uzun nitelikteki makaleler de e-posta yoluyla Gençbarış gençlik fikir platforumuna gönderilebilir.

  1. Yorum/köşe yazıları:

Toplumsal olaylar, güncel konular, devletlerarası ilişkiler, hukuki gelişmeler gibi konulara ilgi duyan ve kendini akademik olmayan bir şekilde ifade etmek isteyen arkadaşlarımız bu türde yazılar yazarak kendilerini ifade edebilirler. 500-1500 kelimelik bu yazılar, Türkiye ve Dünya gündemine ilişkin “GBİ değerlerine aykırı olmayan” her konuda ve alanda yorum yazılarını ifade eder.

  1. Araştırma- Rapor:

Bu yazı türü toplumsal gelişim ve iyileşmeye destek olabilecek her konudan ve alandan araştırma yazılarını ve raporları kapsamaktadır. Bu metinler; güncel ya da tarihi bir soruna, olaya veyahut olguya ilişkin analizler ve araştırma yazılarıdır. Çeşitli konular hakkında yapılabilecek bir istatistiki araştırmanın yanı sıra bu konular hakkında çıkan raporların analiz edilip değerlendirilmesini içeren yazılarda bu kapsamdadeğerlendirilecektir.

  1. Sanat-Edebiyat yazıları:

Bu tür yazılar insanların sanat yapmak yoluyla sosyal gelişimlerine yardımcı olmayı amaçlamaktadır. İnsanların sanatın bu keyifli sürecine dahil olmalarını sağlayan, sosyal gelişimleri açısından önemini hissetmelerinin idrakine vardıran, bireysel ve toplu olarak gelişmeleri için sorumluluk almaya teşvik eden yazı türüdür. Başta şiir, deneme, hikaye olmak üzere bir kitabın kısa incelemesi veya bir filmin analizinin yapılabileceği bu kategoride çeşitli sanat eserleri hakkında yayınlanacak yazılar en fazla 1000 kelime olacaktır. Kitap veya filmin güncel olması önemli değildir.

  1. Fotoğraf – Video:

Yaşanılan anları gösterip onu insan zihinlerinde somutlaştıracak nitelikte özgün fotoğraflar/videolar ve çeşitli görsellere imza atan kişilerin eserlerinin yer alacağı kategorimizdir. Ayrıca bu köşemiz bir konuyu fotoğraflarla anlatmak ya da bir şehir veya coğrafyayı tanıtmak üzere çekilen fotoğrafları da bünyesinde barındıracaktır. Gönderilecek fotoğrafların profesyonel fotoğraf makinesi ile çekilip gönderilmesi rica olunur.

“Yazmak bana göre değil, ben yaşarak anlatmak istiyorum” diyenlere kendilerini göstermeleri için büyük fırsat! Gönderilecek videoların en fazla 5 dk olması gerekmektedir; ancak videonun kalitesi ve konunun önemine göre site yönetimi daha uzun videoların yayınlanmasını kararlaştırabilir.

     6. Röportaj:

Bilgi birikimi kolay elde edilen bir olgu değildir, bu birikimler paylaşıldıkça değerlenir ve diğer insanların bilgi hazinelerine eklenir. Bundan dolayı biz Genç Barış olarak gençlik, sivil toplum, insan hakları, ekonomi, kültür-sanat, spor gibi bir çok konuda araştırmalar yapan veya sektörlerin içinde bulunan kişilerle bu konular hakkında röportajlar yapma ve onların söyleyeceklerini okuyucularımızla paylaşma arzusu içerisindeyiz. Yapılacak röportajlar 3500 kelimeyi ve 15 soruyu aşmayacak şekilde olmalıdır.

Genel yazım kuralları:

Sitede yayınlanacak materyaller ile alakalı gerekli bilgiler yukarıda verilmiştir. Yazılar “Times New Roman” yazı stilinde “12 punto” ile yazılmalıdır ve “1,5 satır aralığı” ile “tüm kenarlardan 2,5 cm” boşluk bırakılmak suretiyle “iki yana yaslı” olarak word formatında gönderilmelidir.

Gönderilen materyaller, site yayın kurulu tarafından titizlikle değerlendirilecek ve site yayın politikasına uygun olduğu tespit edilen tüm yazı, fotoğraf ve videolar sitede yayınlanacaktır.

Sorularınız ve materyal göndermek için editor@gencbaris.com  adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

YAZARLIK BAŞVURUSU YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ